Kodėl verta rinktis polistireninį putplastį

Polistireninis putplastis (polistirolas), EPS (sutr. pavadinimas angl. Expanded Polystyrene) – termoizoliacinė medžiaga, sudaryta iš stirolo ir pentano. Šią medžiagą sukūrė vokiečių mokslininkai 1950 m. (užsandarino orą, suvaržė jo judėjimą ir neleido įsiskverbti vandeniui bei teršalams).

Polistireninis putplastis (polistirolas) šiandien plačiausiai naudojamas kaip ekonomiškai efektyvi termoizoliacija pastatų šiltinimui, taip pat kelių ir krantinių įrengimui, interjero ar eksterjero dekoravimui ir kt. Polistireninį putplastį (polistirolą) sudaro 98 % oro ir 2 % polistireno. Pagrindinės polistireno sudėtinės medžiagos – stirolas ir pentanas – yra angliavandeniliai, gaunami iš naftos. Stirolas gamtoje aptinkamas vaisiuose, daržovėse, riešutuose, mėsoje. Pentanas, kuris EPS medžiagoje atlieka plėtiklio funkciją, natūraliai susidaro žmonių bei gyvūnų organizmuose ir per biocheminius procesus patenka į atmosferą kartu su iškvėpiamu oru.

Patvarumas

Dėl išskirtinių savybių polistireninis putplastis (polistirolas) puikiai tinka naudoti tokiose srityse, kur reikalingas didelis patvarumas ar būtina užtikrinti akustinį komfortą. Polistireninio putplasčio (polistirolo) gaminiai išlaiko savo izoliacines savybes per visą naudojimo laikotarpį. Polistireninis putplastis (polistirolas) atsparus daugumai cheminių medžiagų, nereaguoja su kitomis statybinėmis medžiagomis ir nėra joms jautrus.

Sveikata

Pagamintas polistireninis putplastis (polistirolas) savo sudėtyje neturi sveikatai kenksmingų medžiagų, dirbant su juo nereikia darbo saugos priemonių. Polistireninio putplaščio (polistirolo) oro poros yra uždaros, todėl jo neperpučia vėjas, neprasiskverbia teršalai ir drėgmė, įmirkis dėl aplinkos drėgmės yra minimalus, todėl šiltinamoji medžiaga negali būti pelėsio priežastis.

Kaina

Polistireninis putplastis (polistirolas)  yra bene pigiausia pastatų fasadų apšiltinimo medžiaga.

 

Atsparumas vandeniui

Polistireninis putplastis (polistirolas) yra nedrėkstantis, t. y., hidrofobinis (vanduo nubėga nuo polistireninio putplasčio paviršiaus, neįsiskverbdamas į vidų) jis neįgeria drėgmės iš oro. Polistireninio putplasčio (polistirolo) izoliacinės savybės išlieka puikios visus ilgus eksploatavimo metus.

Darbo paprastumas

Su polistireniniu putplasčiu (polistirolu) lengva dirbti – jis lengvai pjaustomas specialiomis staklytėmis, įrankiais, įkaitinta viela ar peiliu. Polistireniniu putplasčiu (polistirolu) šiltinant pastatus pasiekiami geresni sandarumo rezultatai. Užklijuotas polistireninio putplasčio (polistirolo) plokštes galima lyginti, šlifuoti statybine trintuve ar šlifavimo popieriumi, o tokie darbai neįmanomi kreivus sovietmečiu statytų daugiabučių fasadus apklijavus mineralinės vatos plokštėmis.

Galimybės

Skirtingoms pastato zonoms apšiltinti naudojamos atitinkamos polistireninio putplasčio (polistirolo) rūšys. Pavyzdžiui, polistireninis putplastis (polistirolas) EPS 70 tinkamas išorinėms sienoms šiltinti, EPS 80 – stogams, EPS 100 – pamatams ir cokoliui. Kai kurie specialistai cokolinei daliai šiltinti dėl mažo vandens įgeriamumo rekomenduoja tik polistireninį putplastį (polistirolą). Polistireninio putplasčio (polistirolo) naudojimas neriboja techninių sprendimų įvairovės. Jis sėkmingai naudojamas tiek įrengiant tinkuojamųjų fasadų šiltinimo sistemas, tiek dekoruojant įmantriausius  fasadus, pavyzdžiui, gaminant sudėtingų formų karnizus, fasadų dekoro elementus.

Polistireninis putplastis (polistirolas) dėl savo gerų mechaninių ir termoizoliacinių savybių ilgą laiką naudotas įrengiant būtent tinkuojamąją fasadų šiltinimo sistemą. Pastaruoju metu, atlikus reikiamus bandymus ir laikantis gamintojų rekomendacijų, polistireninis putplastis (polistirolas) pradėtas naudoti ir ventiliuojamai fasadų šiltinimo sistemai.

Izoliacija

Polistireninis putplastis (polistirolas), įrengiant jį pagal gamintojo rekomendacijas, nesudaro šalčio tiltelių, per visą savo tarnavimo laikotarpį išlaiko savo fizikinius ir mechaninius parametrus.

Stabilumas

Polistireninis putplastis (polistirolas) esant įprastoms gamtinėms sąlygoms (iki 100 °C) nekeičia savo matmenų, išlaiko savo nominalų storį, jo nereikia papildomai atstatinėti. Matmenys nekinta esant tam tikroms oro sąlygoms bei po daugelio naudojimo metų.  Šią savybę nurodo parametras DS (N) 2, kuris nurodytas gaminio atitikties sertifikate.

Degumas

Esant aukštesnei nei 100 °C temperatūrai polistireninis putplastis (polistirolas) pradeda trauktis, gaisro atveju iš jo išeina oras ir padidėja šilumos laidumas pastato atitvaruose. Polistireninis putplastis (polistirolas) laikančiosiose konstrukcijose bei atitvaruose nesulaiko kaitros. Dėl to pastatų laikančiosios konstrukcijos bei atitvarai per gaisrą yra mažiau pažeidžiami, greičiau atvėsta. Tai labai reikšmingas polistireninio putplasčio (polistirolo) privalumas.

Polistireninio putplasčio (polistirolo) gaminių užsidegimo bandymai atliekami pagal LST ISO 11925-2 ir įvertinama pagal LST 1533 pateiktus užsidegimo įvertinimo rodiklius. EPS gaminiai, pagaminti su degumą mažinančiais priedais, turi atitikti reikalavimus, keliamus sunkiai užsiliepsnojančioms medžiagoms. Veikiant bandinį šilumos srautu 40 kW/m², jo paviršius gali užsiliepsnoti ne anksčiau kaip po 60 sek., o veikiant šilumos srautu 30 kW/m² – ne anksčiau kaip po 180 sek., degdamas išskiria mažai nuodingų medžiagų (kelis kartus mažiau negu degant spygliuočiams).

Polistireninio putplasčio (polistirolo) žaliava aprūpinama ugnį slopinančiu priedu, kuris netirpsta vandenyje, atsparus hidrolizei. Polistireninis puplastis (polistirolas) su degumą slopinančiais priedais, trumpai veikiamas liepsnos, traukiasi neužsidegdamas. Ilgiau veikiamas liepsnos, jis užsidega, tačiau liepsna paviršiumi sklinda itin lėtai. Pašalinus liepsnos šaltinį, polistireninis putplastis (polistirolas) su degumą slopinančiais priedais liaujasi degęs. Nelieka ir jokio rusenimo. Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, naudojamas EPS yra su degumą slopinančiais priedais.

Polistireninis putplastis (polistirolas) uždengiamas armavimo mišiniu, tinku, gipso kartonu, fasadinėmis plytelėmis. Tokia sistema visiškai atitinka gaisrinės saugos reikalavimus.

Laikas

Naudojant apšiltinimo darbuose polistireninį putplastį (polistirolą), patiriamos mažesnės laiko sąnaudos. Klijai neįsigeria į polistireninį putplastį (polistirolą), dėl to greičiau vyksta džiūvimo procesas. Be to, polistireninis putplastis (polistirolas) lengvai ir greitai pjaustomas.

Aplinkosauga

Polistirenio putplasčio (polistirolo) gamybinės atliekos bei senas, panaudotas polistireninis putplastis (polistirolas) lengvai perdirbamas, iš jo gaminamas naujas putplastis. Polistireniniam putplasčiui(polistirolui) pagaminti naudojamas minimalus kiekis energijos ir žaliavų.