5 dažniausi mitai apie putų polistireną ir kodėl jais tikime?

Viena populiariausių apšiltinimui naudojamų medžiagų putų polistirenas – iki šiol apgaubta nepagrįstais, bet gajais mitais. Ieškodami informacijos internete arba konsultuodamiesi su specialistais, žmonės vis dar teiraujasi, ar ši medžiaga yra degi, saugi, ar apsaugo nuo pelėsio atsiradimo namuose. Tuo metu ekspertai rekomenduoja šią apšiltinimui naudojamą medžiagą ir aiškina, kodėl tikrai nėra dėl ko baimintis.

Mitai, kurias tikima iki šiol

Pateikiame dažniausius mitus apie putų polistireną ir ekspertų išaiškinimą, kodėl šiais teiginiais neturėtume aklai tikėti.
 

  1. Polistirenas – degus.
    Putų polistireną sudaro 98 proc. oro ir vos 2 proc. stireno. Šiose granulėse oras yra sandariai uždarytas, o kai ugnis priartėja prie medžiagos – oras išsilaisvina, padidėja šilumos laidumas pastato atitvaruose, todėl statybinis polistirenas susitraukia ir lydosi, esant aukštesnei nei 100°C temperatūrai, bet atvira liepsna nedega. Be to, polistireninis putplastis laikančiose konstrukcijose bei atitvaruose nesulaiko kaitros, dėl to konstrukcijos bei atitvarai per gaisrą yra mažiau pažeidžiami, greičiau atvėsta. Polistireninio putplasčio žaliava aprūpinama ugnį slopinančiu priedu, kuris netirpsta vandenyje ir yra atsparus hidrolizei.
  2. Kenksmingas sveikatai.
    Šiais metais atliktas nuomonių tyrimas apie apšiltinimo medžiagų poveikį sveikatai parodė, kad net 66 proc. žmonių baiminasi dėl galimos alergijos, apsinuodijimo, galvos skausmo bei kitų negalavimų rizikos. Nors mineralinę vatą, kaip galimą sveikatos trikdytoją, įvardijo daugiau žmonių, vis dėlto 12 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad polistirolas taip pat yra kenksmingas sveikatai. Vilniaus universiteto Polimerų chemijos katedros vedėjas profesorius Ričardas Makuška ramina, jog neigiamas polistireno poveikis sveikatai tėra mitas, o pati medžiaga visiškai saugi, nealergizuojanti ir neišskirianti kenksmingų teršalų, todėl net ir ilgą laiką naudojama nekelia jokio pavojaus. Kitaip nei kai kurios statybinės medžiagos, polistirenas neskleidžia dulkių, atplaišų ar kitų alergizuoti galinčių dalelių. Taigi nėra jokio pagrindo baimintis galimo neigiamo medžiagos poveikio sveikatai.
  3. Greitai suyrantis
    Dėl putplasčio, naudojamo vienkartiniams indeliams, gali susidaryti įspūdis, jog ši medžiaga ir statybose netarnaus ilgai. Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesį, kad namo apšiltinimui naudojamos plokštės kur kas tvirtesnės ir ilgaamžiškesnės. Besibaiminančius dėl graužikų poveikio plokštėms, ekspertai ramina, jog tiek polistirenas, tiek mineralinė vata žiurkėms bei kitiems graužikams vienodai „skani“ ir įveikiama užduotis, tad lyginti vienų medžiagų atsparumą kenkėjų invazijai prieš kitas – netikslinga.
  4. Skatina pelėsio atsiradimą.
    Pelėsis mėgsta drėgmę ir šilumą, todėl, specialistų teigimu, žmones dažnai klaidina pasakymas, jog putų polistirenas „neleidžia sienoms kvėpuoti“. Mažiau įgudusiems statybų srityje šis pasakymas gali kelti asociaciją, jog polistirenas sudaro beorę, pelėsiui palankią terpę. Pasak ekspertų, tai, jog „sienos nekvėpuoja“ – tiesa, bet mitas yra teiginys, kad joms reikia „kvėpuoti“. Jeigu taip būtų, apšiltinimo medžiagos neatliktų savo tiesioginės paskirties ir per plyšius skverbtųsi vėjas bei šaltis. Tik svarbu atkreipti dėmesį, kad pastato apšiltinimas turėtų būti išorinis, o ne atliekamas iš vidaus – nes priešingu atveju pelėsio tikimybė galima. Žmonės turėtų žinoti, jog tam, kad namuose būtų užtikrintas geras mikroklimatas, patalpos turėtų būti reguliariai vėdinamos.
  5. Neekonomiškas.
    Dažnai pasigirsta nuomonių, jog būstą apšiltinti polistirenu – išvis neapsimoka. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog toks mitas galėjo atsirasti į visumą suvedus kelis kitus: jei tikima, kad polistirenas gali iššaukti pelėsį, yra degus ir neilgaamžis, tada, suprantama, peršasi mintis ir dėl neekonomiškumo. Žinant, jog tokios prielaidos tėra mitai, galima apžvelgti polistireno kainos bei kitus ekonominiu kriterijus. Polistirenas, yra kur kas pigesnė fasadų šiltinimo medžiaga nei mineralinė vata, be to, 4-5 kartus lengvesnė ir paprasčiau transportuojama.